صفحه اصلی اصطلاحنامه مستند اسامی درباره ما
ثبت نامورود

زندگی نامهابوالقاسم بختیار (۱۲۵۰ دربروجن - ۱۹ دی ماه ۱۳۴۹ هجری شمسی توس، مشهد)
او بعد از دکتر محمد غریب اولین پزشک ایرانی که دکترای خود را ازدانشگاه سیراکیوسایالات متحده آمریکا اخذ نمود. وی بنیانگذاردانشکده پزشکی، دانشگاه تهرانو از استادان دانشگاه بود، ریاست بخش جراحی بیمارستان شرکت نفت از افتخارات ایشان بوده است.
ابوالقاسم بختیار در خانواده‌ای بختیاری در شهر بروجن (استان چهارمحال بختیاری) در ایران به دنیا آمد. وی هنگام تولد مادر خود را از دست داد. در دوران کودکی، به کارهای زیادی همچون، پینه دوزی، کشاورزی، دست‌فروشی و … پرداخت و به موازات آن کسب علم و دانش را هیچگاه رها نکرد. وی در مکتب خانه تعلیمات مقدماتی را فرا گرفت تا آنجا که به معلمی (مکتب‌داری) فراخوانده شد.[۱] در وجود ابوالقاسم نیروئی برای جستجو و مطالعه جهت پیشرفت وجود داشت، که منجر به این شد تا از محدوده بروجن پا فراتر گذارده و به اصفهان و سپس تهران نقل مکان نماید. مدتی در اصفهان بود، تا با بی بی ماه بیگم بختیاری همسر مرتضی‌قلی خان صمصام آخرین ایلخانی بختیاری آشنا شدند. مسئولیت تعلیم و تربیت فرزندان مرتضی قلی خان صمصام به ابوالقاسم سپرده شد و این گام بلندی بود برای بروزرسانی معلومات ابوالقاسم و از طرف دیگر آشنائی با کالج آمریکائی‌های (البرز) که مدیریت آن به عهده دکتر سامویل مارتین جردن بود.
در سال ۱۲۸۹ هجری خورشیدی در سی و نه سالگی دانش آموز کالج آمریکایی تهران (دبیرستان البرز) شد.
دکتر جردن از پنجره دفتر کارش می‌دید که هر روز جوانی قوی هیکل چند دانش آموز را به مدرسه می‌آورد. یکروز که این جوان در شکستن و انبار کردن چوب به خدمتگزار مدرسه کمک کرد، دکتر جردن از کار او خوشش آمد و او را به دفتر فرا خواند و از او پرسید که چرا ادامه تحصیل نمی‌دهد؟ جوان، (ابولقاسم بختیار) گفت که بعلت سن بالا و نداشتن هزینه تحصیل و همچنین با داشتن سه فرزند قادر به این کار نیست.
دکتر جردن پذیرفت که خود شخصاً آموزش او را در زمانی که باید منتظر بچه‌های مرتضی‌قلی خان صمصام باشد بر عهده بگیرد. ابوالقاسم بعلت استعداد بالا ظرف چند سال موفق به اخذ دیپلم شد و با کمک دکتر جردن برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت. ابوالقاسم بختیار راهی آمریکا شد و در دانشگاه‌های سیراکیوس، کلمبیا، آیووا و داکوتای جنوبی به آموختن پرداخت و سرانجام در پنجاه و پنج سالگی آموختن پزشکی را به اتمام رساند.[۲]
دکتر ابوالقاسم بختیار در سال ۱۳۰۹ هجری خورشیدی به دعوت رضا شاه پهلوی با همسر اول خود هلن جفری به ایران مراجعت نمود. مأموریت اول ایشان احداث دانشکده پزشکی، دانشگاه تهران بود و سپس معاونت دانشگاه تهران را بر عهده داشت.
فرزندان۱- دکتر لیلى بختیار، پزشک متخصص بیمارى هاى گوارش ، اولین فرزند ابوالقاسم بختیار، پزشک برجسته ایرانى مقیم آمریکا است.
۲- دکتر لاله بختیار ، متخصص روان درمانى وی همجنین کتاب ها و مقاله های متعدد درباره ی « تصوف » به نگارش در آورده است.
۳- دکتر جمشید بختیار (روانپزشک )
درگذشت
دکتر ابوالقاسم بختیار در زمستان 1350 شمسی در سن 99 سالگی به علت نارسایی قلبی درگذشت. جسدش را به وصیت خودش پس از طواف در حرم امام هشتم شیعیان امام رضا(ع) در شهر توس به خاک سپردند.(3)
منابع :
1- https://fa.wikipedia.org
2- http://ch-b.ir/mandegar
3- ​http://medicalhistory.parsiblog.com​​​